Szlifowanie metalu – metody, sprzęt

Szlifowanie to popularna metoda obróbki metalu, stosowana zarówno w dużych zakładach, jak i przydomowych warsztatach. Jednakże praca z tym materiałem nie jest prosta ze względu na wysoką twardość oraz wytrzymałość metalu. Aby zapewnić wysoką jakość pracy, warto zapoznać się charakterystyką szlifowania.

Szlifowanie metalu – czym jest i jakie spełnia funkcje

Szlifowanie to proces, mający na celu usunięcie naddatku obróbkowego i chropowatości powierzchni. Dzięki temu element uzyskuje pożądane rozmiary oraz wygląd, a także jego krawędzie pozwalają na bezpieczne i dokładne dopasowanie do innych elementów. Szlifowanie jest również wykorzystywane podczas konserwacji rdzewiejących części – nawet tych głęboko skorodowanych. Solidne szlifowanie usuwa ogniska rdzy, umożliwiając zabezpieczenie powierzchni na nowo.

O czym pamiętać, przygotowując się do szlifowania metalu?

Ogromne zróżnicowanie właściwości metali sprawia, że dwa takie same elementy wykonane z różnego materiału będą się zachowywały zupełnie inaczej podczas szlifowania. Z tego powodu do pracy powinny przystępować jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę oraz przeszkolenie. Zastosowanie niewłaściwej ściernicy może doprowadzić do zniszczenia części lub doprowadzić do wypadku.

Szczególną uwagę należy poświęcić stali nierdzewnej. Ze względu na swoją strukturę, metal ten wymaga specjalnego traktowania. Osłaniająca go chromowa warstwa pasywacyjna blokuje dostęp powietrza, co uniemożliwia powstawanie rdzy w wyniku procesu utleniania. Z tego powodu w czasie szlifowania stali nierdzewnej należy zadbać o to, aby ściernica nie posiadała żelaznych wtrąceń, zanieczyszczeń lub jakichkolwiek minerałów, które mogą wywołać korozję międzykrystaliczną – np. siarki lub chloru. Do szlifowania stali nierdzewnej wykorzystuje się syntetyczne materiały ścierne, takie jak cyrkon lub tlenek aluminium (korund). Przy obróbce tego metalu trzeba również pamiętać o wrażliwości stali na wysokie temperatury. Dociskanie lub wykorzystywanie najwyższych osiągów szlifierki może przyczyniać się do powstawania przebarwień bądź odkształceń.

Czym szlifować metal – szlifierki i ściernice

Dobór narzędzi powinien być naturalnie podyktowany wymaganiami oraz kształtem konkretnego elementu. Niezależnie od wielkości, podstawowym elementem każdego warsztatu jest ściernica, czyli narzędzie pokryte materiałem ściernym – zazwyczaj jest to korund, diament, węglik krzemu lub azotek boru. Ich kształt jest niezwykle zróżnicowany i dopasowany do konkretnego rodzaju szlifowania, dzięki czemu można przeprowadzić wygładzanie w dowolnym miejscu – np. wewnątrz rur. Wyróżnia się następujące rodzaje ściernic: trzpieniowe, tarczowe, lamelkowe, garnkowe, listkowe, arkusze oraz pasy bezkońcowe.

Niektóre z powyższych typów ściernic przeznaczone są do konkretnych rodzajów szlifierek, inne natomiast mogą być stosowane w kilku rodzajach narzędzi. Warto nadmienić, że wiertarka może spełniać funkcję szlifierki pod warunkiem, że zostanie wyposażona w odpowiedni osprzęt, jednak w tym wypadku musimy liczyć się ze zmniejszoną mocą. Szlifierki możemy podzielić na: kątowe, taśmowe, oscylacyjne i mimośrodowe. Szlifierki taśmowe i inne warto kupić od sprawdzonego producenta, co da gwarancję jakości. Każda z nich spełnia inną funkcję, dlatego – podobnie jak ściernicę – należy dobrać narzędzia w zależności od naszych potrzeb.

Podczas szlifowania należy pamiętać o zachowaniu zasad BHP. Powierzchnia elementu musi być czysta, sucha i pozbawiona tłustych plam. Element powinien zostać unieruchomiony tak, aby nie przesuwał się w czasie szlifowania. Pracownik przed przystąpieniem do obróbki musi założyć strój ochronny, okulary oraz hełm. Dopiero po dopełnieniu tych warunków można sprawdzić sprzęt oraz rozpocząć szlifowanie.