Sprężarki śrubowe a tłokowe – jak działają?

Podczas poszukiwania wyposażenia do swojego przedsiębiorstwa, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie urządzenie do generowania i dystrybucji sprężonego powietrza wybrać. Sprężarki śrubowe a tłokowe – w które z nich lepiej zainwestować? Gdzie sprawdzą się tego rodzaju urządzenia?

Jak działają sprężarki śrubowe?

Jednymi z najchętniej wybieranych sprężarek są warianty śrubowe. Zgodnie ze swoją nazwą, mogą one generować sprężony gaz dzięki modułowi śrubowemu złożonemu z dwóch obracających się śrub. Ich ruch prowadzi do zmniejszenia przestrzeni, w której znajduje się powietrze, a to – do jego kompresji. Warto zaznaczyć, że sprężarka śrubowa może pracować w sposób ciągły. Jak powietrze zostaje zassane z otoczenia? Dzieje się to za sprawą części określanej mianem czerpienia. Dobrze też pamiętać, że zanim gaz trafi pomiędzy śruby, jest wstępnie oczyszczony przez filtry.

Na rynku można znaleźć sprężarki śrubowe olejowe oraz bezolejowe. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują do chłodzenia olej. Pozwala to na intensywną pracę urządzenia, jednak wiąże się z prawdopodobieństwem, że sprężone powietrze będzie zawierać cząsteczki oleju, przez co może nie sprawdzić się w niektórych branżach.

Czysty, sprężony gaz uzyskuje się natomiast dzięki sprężarkom śrubowym bezolejowym, których wszystkie elementy są produkowane z materiałów o niskim współczynniku tarcia. Można wybrać urządzenie z jednym z dwóch rodzajów chłodzenia – powietrzem albo wodą. Trzeba przy tym pamiętać, że sprzęt bezolejowy niestety zawsze będzie nieco mniej wydajny niż pierwszy z opisanych wariantów.

Gdzie są wykorzystywane sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Można je spotkać zarówno w niewielkich zakładach, jak i dużych firmach. Wszystko dzięki temu, że urządzenia są dostosowane do generowania znacznych ilości sprężonego powietrza. Doskonale zdają egzamin w warsztatach samochodowych oraz lakierniach. Oprócz tego można je również spotkać w warsztatach wulkanizacyjnych oraz halach produkcyjnych

Dzięki temu, że są dostępne też sprężarki śrubowe bezolejowe, ten typ sprzętu znajduje zastosowanie w zakładach, w których szczególnie istotna jest czystość sprężonego powietrza. W związku z tym opisywane urządzenia można spotkać również w branży farmaceutycznej oraz spożywczej.

Sposób działania sprężarek tłokowych

Drugim popularnym rodzajem sprężarek są warianty tłokowe, które stanowią najstarsze urządzenia wykorzystywane do sprężania gazów. Podstawową cechą odróżniającą je od sprzętu śrubowego jest fakt, że większość z nich wymaga odpowiednich przerw w pracy, dzięki którym urządzenie może się zregenerować i ochłodzić. Zazwyczaj jest na to potrzebnych kilka lub kilkanaście minut. Są one jednak niezwykle ważne, aby nie doszło do przegrzania sprzętu ani jego zatarcia. W jaki sposób działają tego typu urządzenia? Gaz zostaje sprężony przez posuwisto-zwrotne ruchy tłoka.

Warto podkreślić, że na rynku jest dostępnych kilka rodzajów sprężarek tłokowych. Ze względu na budowę można podzielić je na wielo-, a także jednocylindrowe. Z kolei patrząc na tryb pracy urządzeń, mówi się o wariantach dwu- oraz jednostopniowych.

Opisywany sprzęt jest doceniany przede wszystkim za korzystną cenę, co sprawia, że mogą sobie na niego pozwolić również zakłady, które nie mają dużego budżetu. Co więcej, wielu użytkowników zwraca też uwagę na ich łatwą obsługę. Oprócz niskiej ceny, sprężarki tłokowe nie generują też dużych kosztów podczas ich użytkowania, ponieważ nie zużywają znacznych ilości energii elektrycznej, a także nie wymagają sporych nakładów pieniężnych na ich konserwację. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku urządzeń śrubowych, również tutaj można zdecydować się na sprzęt olejowy lub bezolejowy, który generuje czysty gaz.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Dzięki temu, że sprężarki tłokowe są tak łatwe w użyciu, często wykorzystuje się je w niewielkich przedsiębiorstwach. Nierzadko pojawiają się w warsztatach samochodowych oraz ślusarskich, a także lakierniczych. Używa się ich również do zasilania narzędzi pneumatycznych. Oczywiście są stosowane także w większych zakładach, w których jednak zapotrzebowanie na sprężone powietrze nie jest aż tak duże.

Warto także pamiętać, że za sprawą dostępności sprężarek tłokowych bezolejowych, one również mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest szczególnie czyste powietrze, czyli w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także medycznym. Pojawiają się w wielu gabinetach stomatologicznych oraz zakładach protetycznych. Sprężarki tłokowe nierzadko służą też do napowietrzania wody. Warto też pamiętać, że opisywany sprzęt dostępny jest w wersji mobilnej, co również zwiększa możliwości jego zastosowania.

Sprężarki śrubowe a tłokowe – jakie wybrać?

Pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie – sprężarki śrubowe a tłokowe – jakie sprawdzą się lepiej w danym zakładzie? Wiele zależy od potrzeb określonego przedsiębiorstwa. Trzeba mieć na uwadze, że pierwszy z wymienionych wariantów może wyprodukować znacznie więcej sprężonego powietrza w tym samym czasie, jednak przy tym jest z reguły znacznie droższy. Co więcej, tak jak zostało wspomniane, sprężarka śrubowa w przeciwieństwie do sprzętu tłokowego może pracować nieprzerwanie, co jest istotne w przypadku miejsc, w których sprężony gaz jest stale wykorzystywany.

Zazwyczaj sprężarki tłokowe są również głośniejsze niż śrubowe, co może okazać się uciążliwe, jeżeli sprzęt ma być wykorzystywany przez większą część dnia. Poszukując odpowiedniego urządzenia, warto więc zastanowić się nad zapotrzebowaniem danej firmy na sprężone powietrze, a także nad jej możliwościami finansowymi. Warto pamiętać, aby niezależnie od wybranego typu sprężarki zawsze stawiać na te od sprawdzonych dostawców. W razie wątpliwości dobrze również porozmawiać ze specjalistą, który doradzi przy wyborze określonego produktu.