3 mity na temat oszczędzania

O oszczędzaniu napisano wiele książek i artykułów. W Internecie dostępne są także liczne filmy i podcasty. Wokół tematu urosło również bardzo wiele mitów, przedstawimy Ci 3 najpopularniejsze mity dotyczące oszczędzania.

Grosz do grosza i będzie kokosza – czyli oszczędzanie uczyni Cię bogatym
Trudno stać się człowiekiem bogatym opierając się tylko i wyłącznie na oszczędzaniu. Chociaż odkładanie pieniędzy jest ważne, podobnie jak życie poniżej własnych możliwości finansowych – nie warto traktować tego, jako jedynej drogi do bogactwa.

Zamiast pokładać wiarę w mitach, lepiej skoncentrować się na zwiększaniu zarobków i utrzymywaniu na bezpiecznym poziomie swoich comiesięcznych kosztów. Jednocześnie warto regularnie dbać o powiększanie oszczędności.

Inflacja stylu życia

Oszczędzanie oznacza same wyrzeczenia
Jeżeli nie potrafimy oszczędzać z głową, ten mit wydaje nam się prawdą. Oszczędzanie pieniędzy nie polega na odmawianiu sobie wszystkiego i odkładaniu życia na później. Takie podejście skutkuje znacznym obniżeniem komfortu życia, a w tym również i motywacji. Dlatego należy oszczędzać mądrze, pamiętając o tym, że nie da się i nie warto oszczędzać na wszystkim.

Tylko bogaci mogą oszczędzać
To zdanie brzmi jak wymówka, której zadaniem jest usprawiedliwienie bezrefleksyjnego wydawania pieniędzy. W większości przypadków to właśnie tak jest traktowane. „Nie mam z czego oszczędzać” – kiedy to zdanie pada z ust osoby ledwo wiążącej koniec z końcem jest to zrozumiałe. Jednak w większości wypowiadają to zdanie osoby, których sytuacja nie jest tak dramatyczna.

Zamiast szukać wymówek lepiej skoncentrować się na tym, jak realnie podnieść swój domowy budżet domowy i lepiej planować wydatki.

One thought on “3 mity na temat oszczędzania

Dodaj komentarz